Mida peaks teadma enne ja pärast hammaste valgendamist?
Valged hambad on sageli seostatavad tervise ja iluga ning võivad suurendada enesekindlust. Hammaste valgendamine on üks populaarsemaid iluteenuseid, mis aitab saavutada särava ja noorusliku naeratuse. Enne ja pärast hammaste valgendamist on siiski mõned olulised asjad, mida peaks teadma, et protseduur oleks võimalikult efektiivne ja ohutu. Siin on mõned kasulikud nõuanded, kuidas valmistuda ja hoolitseda oma hammaste eest pärast valgendamist.
Enne hammaste valgendamist
- Külastage hambaarsti
Enne valgendamise alustamist on oluline teha hambaarsti kontroll, et veenduda, et teie hambad ja igemed on terved. Kui teil on mõni hambaprobleem, nagu kaaries, igemepõletik või hamba tundlikkus, tuleb need enne valgendamise alustamist ravida, et tagada protseduuri ohutus ja tõhusus. - Vältige kohvi, tee ja punase veini tarbimist
Kuna mõned toidud ja joogid võivad muuta teie hambaid kollakaks või plekiliseks, on soovitatav vähendada nende tarbimist vähemalt paar päeva enne valgendamist. Kohv, tee, punane vein, mustikad ja muud tugevalt värvimuutust tekitavad toidud võivad valgendamise mõju vähendada. - Vältige suitsetamist
Suitsetamine on üks peamisi hammaste värvimuutuse põhjuseid. Kui suitsetate, tuleks arvestada, et hammaste valgendamine võib olla vähem efektiivne, kui te ei muuda suitsetamise harjumusi. Suitsetamisest loobumine enne valgendamist aitab teil saada paremaid ja kauakestvamaid tulemusi.
Pärast hammaste valgendamist
- Vältige toite ja jooke, mis võivad plekke tekitada
Pärast hammaste valgendamist on oluline vältida vähemalt 24–48 tundi toite ja jooke, mis võivad põhjustada plekke. See tähendab, et peaksite hoiduma kohvist, mustast teest, punasest veinist, tomatikastmest, mustikatest ja muudest tugevalt värvivate toitude tarbimisest, mis võivad teie värskelt valgendatud hambaid taas plekistada. - Kasutage õrna hambapastat
Pärast valgendamist võivad teie hambad olla ajutiselt tundlikumad. Kasutage õrnemat hambapastat, mis on spetsiaalselt mõeldud tundlikele hammastele, et vältida ebamugavust ja aidata igemepõletiku vältimiseks. - Hoolitsege oma hammaste eest regulaarse hooldusega
Hambaid tuleb regulaarselt pesta vähemalt kaks korda päevas ja kasutada hambaniiti, et eemaldada plaak ja toidujäägid, mis võivad plekke tekitada. Samuti on soovitatav külastada oma hambaarsti iga kuue kuu tagant, et hoida oma hambad tervena ja vältida plekke. - Vähemalt 12 tundi ei ole soovitatav suitsetada
Samuti kõik muud nikotiini sisaldavad tooted – mokatubakas, veip jne. - Joo vett ja söö heletoitu
Pärast valgendamist on hea mõte tarbida palju vett ja valida toite, mis ei ole liiga happelised ega värvuvad kergesti, nagu valged köögiviljad ja puuviljad. Vesi aitab hoida hambaid puhtana ja kaitsta neid värvimuutuste eest.
Millal ei tohiks hammaste valgendust teha?
Hammaste valgendamine ei ole soovitatav ega keelatud järgmistes olukordades:
- Rasedus ja imetamine – Kuigi hammaste valgendamise tooted on tavaliselt ohutud, ei ole rasedatele ja imetavatele emadele soovitatav kasutada valgendamist, kuna puuduvad uuringud, mis kinnitaksid selle ohutust raseduse ja imetamise ajal.
- Kahjustatud hambad ja igemed – Kui teil on kaaries, igemepõletik, lõtvunud või kahjustatud hambad, ei ole valgendamine soovitatav, kuna see võib halvendada hammaste ja igemete seisundit või põhjustada valulikke reaktsioone.
- Vähk ja suuvähk – Kui teil on suuvähk või olete hiljuti saanud suuvähiga seotud ravi (nt keemiaravi), ei ole hammaste valgendamine soovitatav. Keemiaravi või kiirituse tõttu võivad hambad ja igemed olla liiga tundlikud ja valgendamine võib põhjustada valu või täiendavat ärritust.
- Aktiivne igemepõletik ja suu infektsioonid – Kui teil on igemepõletik või suuõõne infektsioonid, tuleks kõigepealt ravida need probleemid enne valgendamise alustamist, et vältida täiendavat ärritust või infektsiooni levikut.
- Lastele ja noorukitele – Hammaste valgendamine ei ole soovitatav alla 18-aastastele, kuna nende hambad ja igemed on veel arengus ning valgendamine võib neid kahjustada.